Kakan bakas i en 24 cm i diameter springform.
- Börja med att förbereda dadlarna genom att kärna ur dem och lägga ner dem i en skål. Ha ner bikarbonat och kokhett vatten, rör om och låt dra medan du förbereder resten av kakan.
- Sätt ugnen på 175 grader, över- och undervärme och smöra och klä din springform med bakplåtspapper
- I en separat skål, ha ner smör, strösocker och farinsocker och vispa ihop detta krämigt med en elvisp. Ha sedan ner ett ägg i taget och vispa mellan varje ägg.
- Mixa dadlarna till en slät puré med hjälp utav en mixer eller elstav. Vänd sedan ner dadelmassan i det vispade smöret tillsammans med gräddfilen, med hjälp utav en slickepott, till en jämn smet.
- Ha sedan ner vetemjölet, bikarbonat, salt, bakpulver och pepparkakskryddorna. Fortsätt blanda med slickepotten till en jämn smet och häll sedan upp smeten i springformen.
- Grädda kakan i mitten av ugnen på 175 grader, över- och undervärme i ca 35 – 45 minuter. Kakan ska vara helt genomgräddad, kolla med en sticka.
- Apelsinfrostingen gör du genom att smälta smöret i en kastrull. Ställ åt sidan.
- Ha ner färskost i en bunke tillsammans med florsocker och vaniljsocker. Vispa detta med en elvisp till en jämn smet. Ha sedan ner smöret och fortsätt vispa ihop allt jämnt. Riv ner apelsinzest och rör ihop med en slickepott.
- Toppa kakan med frostingen och pudra med kanel innan servering. Hoppas att det ska smaka!