
Som förrätt i mitt avsnitt av Halv åtta hos en youtuber serverade jag arancini – friterade risottobollar med mozzarellafyllning och en het tomatsalsa på sidan. Ett recept inspirerat av Isabella Morrone.
Receptet ger 4 portioner arancini – friterade risottobollar.
Ingredienser:
4 portioner avsvalnad risotto (jag följde receptet på baksidan av förpackningen av Zetas arborioris)
125 g mozzarella
0,5 dl vetemjöl
2 dl pankoströbröd
2 ägg
rapsolja, till fritering
Het marinarasås:
4 kivsttomater
1 skalad schalottenlök
2 skalade klyftor vitlök
2 krm chiliflakes
0,5 dl olivolja
0,5 kruka färsk basilika, hackad
salt
Gör såhär:
- Friterade risottobollar: Häll av och skär mozzarellan i små tärningar, ca 1 cm stora.
- Forma bollar av risottoriset och tryck in en mozzarellatärning i mitten på varje boll. Förslut och rulla bollen jämn.
- Lägg mjöl, uppvispat ägg och panko i djupa tallrikar var för sig.
- Vänd först runt en boll i mjöl, därefter i ägg och slutligen i panko. Upprepa med alla bollar. Lägg dem på ett tallrik/fat med lite mellanrum så att bollarna inte fastnar i varandra.
- Hetta upp oljan (175-180 grader) i en stor kastrull, ha ett lock nära till hands för säkerhets skull.
- Fritera några bollar i taget i oljan tills de fått en gyllen färg, 1-2 minuter på varje sida. Lyft upp med bollarna med hjälp av en hålslev och låt rinna av på hushållspapper.
- Het marinarasås: Mixa ihop alla ingredienserna till såsen i en matberedare. Servera och njut!
Dessa ska bjudas på i helgen! Går det att fritera dessa bollar i en airfryer? Mvh En som nästan lyckats tända eld på köket..
Hejhej, åh har tyvärr inte prövat fritera dem i airfryer 😅 hoppas att det går bra ändå!