Pistage- och mandel baklava

Äntligen! Jag har ett kök igen vilket betyder att recept kommer att levereras här på löpande band som vanligt igen. Köket blev klart i fredags men förutom att jag inte haft ett kök så var hela hemmet en enda röra och det tog verkligen hela helgen att organisera alla saker i köket igen. Det känns inte riktigt som mitt eget kök än haha men jag boar nog in mig där inom kort.
 
Hursomhelst! Senaste baket blev baklawa med pistagenötter och mandel. Det här är en kaka med ursprung från mellanöstern som är väldigt enkel att göra men helt klart skämmer bort smaklökarna. Jag har så himla svårt att bara ta en av just den här kakan så vi får se om resten av familjen får något kvar till sig senare ikväll 😉 Det här recpetet räcker till ca 8 bitar och jag använde en bakform med måtten 15×25 cm.
 
Ingredienser (sockerlag):
2 dl vatten
1,75 dl strösocker
saften från 0,5 citron
0,5 msk apelsinblomvatten
 
Gör såhär:
1. Lägg vattnet, strösockret och citronsaft i en kastrull.
2. Koka upp och dra bort från plattan. Tillsätt apelsinblomvattnet under omrörning. Ställ åt sidan.
 
Ingredienser (baklava):
125 g filodeg
100 g smör
300 g naturella pistagenötter och mandlar med skal
 
Gör såhär:
1. Sätt ugnen på 175 grader celsius.
2. Kör nötterna i en matberedare. Jag brukar vilja ha ganska grova bitar nötter, mer finhackat går också bra men du vill inte ha helt finmalda nötter. Lägg undan lite till garnering.
3. Smält smöret i en kastrull.
4. Pensla formen med lite smält smör. Lägg ett filodegsark i botten, skär av eventuellt överflödig filodeg från sidorna och pensla med smör. Upprepa detsamma med ytterligare två ark.
5. Lägg hälften av de hackade nötterna tätt packat på filodegen och lägg sedan 3 ark till med penslat smör mellan över nötterna.
6. Till sist lägger du på resten av nötterna och avslutar med 5 filodegsark med penslat smör mellan. Glöm inte att även pensla det översta filodegsarket med smör.
7. Innan baklavan ska in i ugnen behöver du dela den i bitar. Jag delade min i 8 men fler eller färre går såklart också bra.
8. Grädda baklavan i mitten av ugnen i ca 25 minuter.
9. När du tagit ut baklavan ur ugnen slår du på ett jämnt lager sockerlag över baklavan. Den ska ha sugit åt sig helt av sockerlagen innan servering.

Författare: Camilla Hamid

Har du frågor om det här receptet? Lämna en kommentar i kommentarsfältet nedan för snabbast svar.

Prenumerera
Notis om
guest

6 Kommentarer
äldsta
nyaste mest röstade
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer
Linnéa - The Hungry Gosling
6 år sedan

Så gott det ser ut! 🙂

Lena
6 år sedan

Mums, detta måste jag verkligen prova på! Lät himla gott! 🙂

Fanny
6 år sedan

Åh vad gott med baklava!

umm Asiyah
6 år sedan

Så gott!! Kan du lägga upp klipp när du gör dessa?

Elin
6 år sedan

Men så gott!!

6
0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x