48 timmar i London – caféer, brunch och magiska bakverk

Häng med när jag käkar mig genom Londons bästa caféer på 48 timmar ☕️🍰🇬🇧

London har varit ett av mina drömresemål så länge jag kan minnas. Jag var världens största Harry Potter-fan som liten, och efter att ha slukat böckerna om och om igen växte en helt ny besatthet fram, London! Men det har alltid kommit något i vägen. Förrän nu. 32 år gammal, småbarnsmamma och receptkreatör och äntligen står jag här! Och vad passar bättre än att fira detta med att… äta mig igenom Londons godaste caféer på 48 timmar? 😍

Det här är inte min sista resa hit, det kan jag säga redan nu. Det finns  mycket mer att utforska, jag hann verkligen inte med allt jag ville smaka på, men här är min första smakbit av London. Bokstavligt talat 😅


Dag 1: Murder was the case, grönt bröd 🫣 och chokladdoppade jordgubbar 🍓

Vi landade sent kvällen innan och efter att vi hade checkat in på hotellet blev det en god och välbehövd middag på restaurangen Beurit, alltså deras meze kan jag äta hela dagarna lång! Så gott 😍 Sedan tog vi oss tillbaka till hotellet för att ladda batterierna genom en god natts sömn!

Första stoppet blev L’ETO Caffe, en kedja som är kända för sina vackra bakverk, lyxiga brunchrätter och hemtrevliga men eleganta miljö. Här suktas man verkligen av alla fina bakverk som står uppradade i fönstret! Här började jag dagen med en klassisk kaffe och en avokado- och laxbagel, medan min vän testade deras eggs benedict på… grönt bröd. 😅 Lite otippat, men sånt händer när man vågar!

Efter en kort promenad (och ja, ett obligatoriskt stopp för att beundra byggnaderna och insupa stämningen) hoppade vi in i en klassisk London-taxi, och styrde mot Harrods Bake Hall.

Harrods är ju legendariskt i sig, men deras nyrenoverade Bake Hall är något alldeles extra. Marmorgolv, mässingsdetaljer och oändliga rader av bakelser, tårtor, eclairs, och allt däremellan. Vi kunde inte välja, så vi tog med oss en liten låda godsaker för take away. En liten guldklimp från Godiva smög också med i väskan: chokladdoppade jordgubbar som var helt magiska. Jag älskar chokladdoppade jordgubbar. Alltså, älskar. ❤️

En lite märklig grej hände när jag stod och filmade när jag smakade på jordgubbarna… En man dök upp, jag antar att han var någon form utav vakt för byggnaden, och sa att jag inte fick stå där. Jag stod tydligen på en privat trappa utanför byggnaden och han uppmanade mig med att “someone died here, you shouldn’t stand here”, jag stod bara där som ett frågetecken… Och sen la han till: “Because you look rich.” 😂 Alltså va?! Jag visste inte om jag skulle bli stött eller smickrad, men det blev ett gott skratt i alla fall!

Vi promenerade vidare, njöt av solen och grönskan i Hyde Park där vi slog oss ner och recenserade bakverken från Harrods. Hur de smakade? Det kan du se i vloggen HÄR. Medan du tittar på recessionen, missa då inte den långa listan min vän skrev, på alla klantiga saker jag var med om under den här resan. Japp, klantiga jag! 😅


16 000 steg, saffransmilkcake och kanske den godaste bullen jag någonsin ätit? 👀

Vi tog oss en ordentlig promenad från Knightsbridge till Oxford Street och fortsatte vår sightseeing längs med promenaden. Och på vägen dit… doften. Det doftade helt galet gott från ett litet hål-i-väggen-ställe som heter Buns From Home. Jag var tvungen att gå in. Valde en cheesecake bulle med bärkompott toppat med smul. Alltså. WOW. Detta kan ha varit den godaste croissantbullen jag någonsin har ätit, fyllningen var helt magisk!

För att bryta av allt sött och den härliga värmen, passar ingen annan lunch bättre än en riktigt god och matig sallad, vi tog oss till The salad project och åt oss mätta på deras otroligt goda sallader! Shopping följde såklart, jag hittade lite kläder och rekvisita till fotograferingar. Men benen började kännas som spaghetti, så vi rundade av kvällen med att… återvända till L’ETO, men den här gången för deras sötsaker. 😍 Min favorit här var Milkcake med saffran som… ja, gav mig lite julpanik mitt i juli, men den var verkligen så god och gav mig så mycket inspiration!

Med möra fötter, nöjda och belåtna, började vi runda av för dagen och tog oss tillbaka till hotellet för att ladda upp inför en ny dag av smakäventyr!


Dag 2: Grekisk brunch och en pistage-milkcake jag fortfarande drömmer om 😱

Sista dagen! Vi vaknade med brunchsugna magar och åkte direkt till ett tips vi fått: Ergon Deli. En grekisk brunchrestaurang som levererade på alla plan. Vi beställde in en galet krämig grekisk yoghurt bowl med granola, färska blåbär toppad med honung. Färskpressade juicer och kaffe, så klart! En sesambagel med yoghurt, perfekt pocherade ägg och chiliolja, samt en croissant-snurra med ägrröra, svamp och tryffelkräm, alltså wow. Jag överdriver inte, det här var bland det godaste jag ätit i brunch-väg!

Efter den magiska brunchen tog vi oss en härlig promenad och njöt av Londons brus, kantat med en och annan lugn stund i någon utav de mysiga innergatorna. Det härliga med London är att du alltid hittar något, vart du än går. Det fanns så mycket smått och gott som vi mumsade på medan vi strosade runt. Vi hann till och med en sväng förbi China Town, som jag bara måste komma tillbaka och utforska mer!

Och ja… du kanske anar vad som hände sen? Inte…? Vi åkte tillbaka till L’ETO. 😅 Varför? Jo, jag fick höra att olika L’ETO-caféer har olika smaker på sina milkcakes! Och när jag hörde att det fanns en med pistage, var det bara att åka. Inget snack om saken! Och tur var det… Jag tog en klassisk vanilj, och en pistage milkcake. Den sistnämnda… Jag har fortfarande inte hämtat mig. 😭💚 Jag blev så inspirerad att jag redan nu börjat experimentera med milkcake-recept hemma, så håll utkik!


Hej då för nu, London – men vi ses snart igen 🥹

Vi hann en sista runda på stan, köpte med oss köksdetaljer, åt god glass på Venchi och lite till. Inspirationen verkligen bara flödar här! Och precis innan vi skulle till flygplatsen började det regna, första gången under hela resan, Timingen! ☔️

London – du levde verkligen upp till hypen. Jag kommer tillbaka. Med större aptit och ännu fler caféer att bocka av!

Vad får jag inte missa nästa gång jag åker till London? Kommentera gärna 🫶🏼

Tills dess, kram på er! ❤️

Camilla Hamid

Följ mig på mina kanaler:

Jag heter Camilla och är en receptkreatör, kokboksförfattare, hemkunskapslärare, TV-kock och tvåbarnsmamma. Kladdiga kladdkakor, krämiga cheesecakes och generöst dekorerade bakverk är det som syns mest här på bloggen men också ett och annat hälsosammare fikalternativ och middagstips.

Letar du efter något speciellt?